Targi Zero Waste, czyli ekoprzygoda.

targi zero waste poznan

Kilka dni temu wybrałam się, trochę za namowa siostry do Poznania, gdzie odbyły się Targi Zero Waste. Ekologia, dbanie o środowisko i oszczędniejszy w produkcję śmieci tryb życia kiedyś uważane były za chwilową modę. Dzisiaj, powoli stają się naszą rzeczywistością.

Przyznam, że nie mam za dużej wiedzy na tematy ekologiczne, ale staram się to zmieniać. Wcześniej ignorowałam wszelkie wiadomości i porady jak żyć bardziej ekologicznie i teraz jest mi trochę wstyd. Chyba taką pierwszą oznaką, że coś się we mnie zaczyna zmieniać jest niechęć do wszelkich foliówek. Na zakupy do sklepu staram się teraz zabierać wiklinowy koszyk albo płócienną torbę 🙂

targi zero waste poznanWracając do Targów Zero Waste... Celem tych Targów jest popularyzacja sposobu życia na bardziej prośrodowiskowy. Przede wszystkim chodzi o rozpowszechnianie wiedzy jak ograniczyć wytwarzanie odpadów, zwłaszcza trudnego w recyklingu plastiku. Gdzieś wyczytałam, że jeśli czegoś nie zrobimy to za jakiś czas masa plastikowych odpadów w oceanach może prześcignąć łączną masę pływających w nich ryb.

Podczas Targów odbyły się wykłady, panele dyskusyjne, warsztaty dla dzieci i dorosłych, a nawet konkursy – wszystko oczywiście poświęcone tematowi Zero Waste. Ja osobiście trafiłam akurat na panel dyskusyjny Jak ugryźć zero waste? z Kasią Wągrowską, autorką jednego z najbardziej popularnych blogów proekologicznych Ograniczam Się oraz Januszem Mizernym, twórcą bloga Green Projects. Zachęcam do odwiedzenia ich blogów – to źródła naprawdę ciekawej wiedzy. Oprócz panelu wysłuchałam też wykładu pracowników ZM GOAP ( Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej) na temat gospodarowania odpadami na terenie Poznania. Sam wykład, choć pełen informacji, wydał mi się trochę nudny (właściwie przypomniały mi się niektóre obowiązkowe wykłady za czasów studenckich 🙂 ). Ale to dzięki niemu dowiedziałam się o czymś co dotyczy nas wszystkich, czyli o tym, że segregacja śmieci będzie obowiązkiem, a nie kwestią wyboru, no i że, na niesegregujących czekają kary.

targi zero waste poznanOczywiście Targi nie byłyby prawdziwymi Targami, gdyby nie wystawcy. Generalnie prawie wszyscy wystawcy oferowali swoje produkty albo usługi w myśl zasady, aby produkować jak najmniej odpadów. Znalazłam kilka ciekawych firm, inicjatyw i produktów, o których warto wspomnieć.

JEDNA.ORYGINALNA, czyli wyjątkowe torby

Targi zero waste poznan

Stoisko z ręcznie szytymi torbami jedynymi w swoim rodzaju, dosłownie jedynymi. Pani Maria Palczewska nie szyje dwóch takich samych toreb, a wiec każda z nich jest niepowtarzalna. Na stoliku było wystawionych kilkadziesiąt toreb, z których wiele mi się podobało, ale mój wybór padł na różową 🙂

Jeśli ktoś chce dowiedzieć sie więcej na temat tych toreb, przesyłam link do Facebooka JEDNA.ORYGINALNA.

Zero waste targi poznan

 

ZIELNIK – szampon w kostkach

targi zero waste poznanMoja siostra szczególnie była zainteresowana czymś o czym słyszałam po raz pierwszy w życiu, czyli szamponem w kostce. Kupiła dwie kostki. Nie wiem jeszcze jaki dają efekt, ale z pewnością pięknie i dość intensywnie pachną. Sam szampon w kostce jest świetnym rozwiązaniem na problem produkcji dużej ilości plastikowych butelek dla zwykłych szamponów i dobrze wpisuje się w idee less waste. 

Link do Zielnik – kosmetyki naturalne znajdziesz TUTAJ

 

Dr Shoes – gdy Twoje stare, ale ukochane buty przeobrażają się w małe dzieło sztuki

targi zero waste poznanO Dr Shoes słyszałam już wcześniej. Kilka razy natknęłam się na nich na Facebooku. Jest to zakład szewski, ale w nowoczesnym wydaniu 🙂 Oddajesz im swoje stare buty, najczęściej są to jakieś buty sportowe, a oni dadzą im drugie życie – naprawią, wyczyszczą i przede wszystkim mogą nadać im nowy, artystyczny wygląd. Są w stanie namalować na butach to co klient sobie wymarzy. Według mnie jeden z najfajniejszych pomysłów! Podczas Targów Zero Waste odbyły się warsztaty z czyszczenia i naprawy butów domowymi sposobami zorganizowane przez zespół Dr Shoes.

Link do strony na Facebooku Dr Shoes – KLIK

mojabutelka.pl – ekologiczne butelki na wodę wielokrotnego użytku

Stoisko mojabutelka.pl popularyzowało idee ekologicznych butelek na wodę wielokrotnego użytku. Aż trudno sobie wyobrazić jak dużo plastiku produkuje się dla samej tylko wody niegazowanej i gazowanej, którą kupujemy w sklepach. Warto więc przygotować sobie wodę (albo herbatę) wcześniej w domu i korzystać z takich butelek. Oferta sklepu jest bardzo duża – od szklanych, po termiczne, aż po te ze specjalnymi filtrami. Szczególnie ciekawym produktem jest butelka Yuhme – jest to produkt, który powstał z wykorzystaniem jedynie trzciny cukrowej i materiał, z którego został zrobiony charakteryzuje się ujemnym bilansem CO2 (czyli jej produkcja nie pozostawia negatywnego śladu w środowisku naturalnym).

targi zero waste poznan

 

 

ekoloco.pl- mnóstwo ciekawych ekoproduktów

Bardzo ciekawe stoisko firmy Ekoloco. Było tam mnóstwo produktów przyjaznych środowisku. Ostatnio dużo się mówi o plastikowych słomkach i zakazie ich używania w co raz to różnych miejscach, dlatego postanowiłam kupić metalową słomkę wielokrotnego użytku (i mały śruberek do jej czyszczenia), bambusowe patyczki do uszu i bambusową szczoteczkę do zębów. Przy okazji dowiedziałam się dlaczego tak dużo produktów jest wykonane z bambusa – otóż ta roślina rośnie szybko i nie wymaga chemikaliów.

targi zero waste poznan

Soup Culture – zupa w jadalnych kubkach

Minusem tych targów bylo malo stoisk z jedzeniem 🙂 Ok… zwłaszcza dla mnie jest to duży minus. Ale było jedno stoisko z zupą i to w kubkach, które był jadalne. Mega ciekawy pomysł. Były cztery zupy do wyboru (wybrałam żurek w wersji wegańskiej, który nie smakował w ogóle jak żurek, ale mimo to był bardzo dobry :D) i dwa rodzaje jadalnych kubków (pszenny z kurkumą i pełnoziarnisty z kminkiem). I tak naprawdę bardziej najadłam się tym kubkiem niż zupą – kubek smakował jak ciasto od pizzy i był niesamowicie sycący. Plus za to, że nie przeciekał 😉

Link do strony Soup Culture – KLIK

targi zero waste poznan

 

Podobne Targi odbędą się również w Warszawie w dniach 23-24 listopada 2019 przy ulicy Czerskiej 8/10 (budynek Agory). LINK do Strony: http://www.targi-zerowaste.pl/

Targi zero waste poznan

 

 

 

Lubisz to? Podziel się z innymi :)

Izabela Misztal

Kucharka - amatorka, ale szef kuchni na tej stronie. Wielbicielka jedzenia, która ma nadzieję spróbować chociaż raz w życiu wszystkich potraw świata.