„Szczerze” Donalda Tuska. Recenzja.

donald tusk recenzja szczerze

Książka Donalda Tuska to po prostu jego pamiętnik z czasów kiedy piastował funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej. Konkretnie jest to przegląd najważniejszych wydarzeń z lat 2015-2019.  Ne ukrywam, że lubię od czasu do czasu śledzić politykę międzynarodową, zwłaszcza unijną, dlatego ta pozycja była dla mnie bardzo ciekawa. Nie ukrywam także, że lubię Donalda Tuska jako polityka, a jego postrzeganie świata jest mi dość bliskie.

donald tusk recenzjaTytuł „Szczerze” idealnie wpasuje się w treść całej książki – Donald Tusk naprawdę szczerze i często emocjonalnie opowiada o czasach kiedy piastował swoją funkcję w unijnych strukturach. Można dowiedzieć się z bliska, z pierwszej ręki jak przebiegały liczne szczyty głów państw, konferencje przywódców światowych, przeróżne spotkania, te na najwyższym szczeblu, jak i spotkania rodzinne. Można spojrzeć na problemy Polski, Europy i nawet Świata nie z perspektywy widza siedzącego przez telewizorem, a jednego z najważniejszych graczy politycznych.

Książka „Szczerze” jest niezwykła pod jednym względem – przede wszystkim czyta się ją bardzo lekko, jakby została napisana przez zwykłego człowieka, a nie polityka, który był współodpowiedzialny za losy Unii Europejskiej. Donald Tusk opowiada nam po prostu o urywku swojego życia w Brukseli, zarówno o tym publicznym, jak i prywatnym. Książka pełna jest autoironii, trafnych spostrzeżeń, czy konstruktywnej krytyki. Nie braknie w niej także oceny samej Unii Europejskiej i mechanizmów, które nią rządzą, i nie zawsze jest to ocena pozytywna.

Warto też dodać, ze Donald Tusk wspomina nie tylko o polityce, ale poznajemy go również z tej wrażliwszej strony – opowiada dużo o sztuce, zwłaszcza malarstwie, literaturze, czy historii.`

Myślę, że jest to obligatoryjna pozycja to osób, które interesują się polityką zagraniczną i chcą poznać tajniki zakulisowej gry politycznej widzianej przez pryzmat człowieka, który pełnił jedną z najważniejszych funkcji w Unii Europejskiej. Po lekturze tej książki lepiej zrozumie się rolę Donalda Tuska w polityce światowej.

Lubisz to? Podziel się z innymi :)

Izabela Misztal

Kucharka - amatorka, ale szef kuchni na tej stronie. Wielbicielka jedzenia, która ma nadzieję spróbować chociaż raz w życiu wszystkich potraw świata.