Sposoby na naukę języka… metody poliglotów

sposoby na naukę języka

Sposoby na naukę języka według Lydii Machovej

sposoby na naukę języka

Lydia Machova zna osiem języków i jak sama twierdzi, zaczyna uczyć się nowego języka mniej więcej co dwa lata. Ostatnio oglądałam na Youtube jej występ na konferencji TED*, podczas którego wyjawiała sekrety ludzi, którzy mówią w wielu językach (poliglotów).

Lydia pojechała na specjalne wydarzenie – konferencję, która zgromadziła ludzi mówiących kilkoma językami, aby wypytać ich, jakie są ich sposoby na naukę nowego języka. Przede wszystkim zaznacza, że nie trzeba mieć żadnego specjalnego talentu do języków czy jakiegoś ukrytego magicznego genu, który pozwalałby w szybkim tempie przyswoić sobie nowy język. Zamiast tego ujawnia cztery główne reguły, którymi kierują się ludzie tacy jak ona.

Zabawa i czerpanie przyjemności z nauki

Nauka nie kojarzy się z radością. Wręcz przeciwnie. Dla większości z nas nauka równa się cierpieniu i męczarniom. Zwłaszcza w szkole. Ta cała gramatyka, wkuwanie słówek, stres, wypytywanie przy tablicy, egzaminy… matko…. Tymczasem dla poliglotów nauka języka jest przede wszystkim zabawą. Poligloci mają bardzo różne metody, często własne i unikatowe, na naukę języka, ale łączy ich to, że są w stanie bawić się nauką nowego języka. Lydia wspomina w swoim wystąpieniu o pewnym chłopaku z Irlandii, który podróżuje po różnych krajach, uczy się kilku głównych fraz językowych z przewodnika po danym kraju i już od pierwszego dnia zaczyna rozmawiać z tubylcami (native-speakerami). I nie przeszkadza mu to, że robi setki błędów. Inni korzystają ze stron internetowych czy komunikatorów, aby poznać native-speakerów (pewien chłopak z Brazylii ucząc się rosyjskiego dodał na Skype’a stu przypadkowych Rosjan), jeszcze inni uczą się na początku 500 podstawowych słów w danym języków, korzystają z kolorowych karteczek, grafik, tworzą różne statystyki czy gotują, wykorzystując przepisy kulinarne napisane w obcym języku. . Jak twierdzi Lydia, metody były totalnie różne, ale wszyscy jej rozmówcy, mówiąc o nich mieli radość niemal wypisaną na twarzy.

Sama Lydia wspomniała, że ona również bawiła się nauką nowego języka, czytając Harrego Pottera, którego uwielbia, w języku hiszpańskim (mimo, że na początku nie rozumiała praktycznie nic) czy oglądając jej ukochany serial Friends w języku niemieckim (zaczęła rozumieć cokolwiek z dialogów dopiero po drugim sezonie). Lydia zaleca, aby znaleźć materiał (na przykład książki, filmy, seriale czy filmiki na Youtube), który wydaje się nam fajny i ciekawy i który nie kojarzy się z nauką tylko z rozrywką. Ma również interesująca radę dla introwertyków, nie wyobrażających sobie, że mogliby zacząć rozmawiać od razu z native-speakerami. Poleca na początku rozmowę z samym sobą – w zaciszu własnego pokoju można spróbować opowiedzieć w obcym języku samemu sobie jak Ci minął dzień czy jakie masz plany na weekend (moim zdaniem ta metoda jest dobra nie tylko dla introwertyków ;)).

Efektywna metoda

Lydia zwraca uwagę na to, że każda osoba chcącą nauczyć się języka obcego, musi znaleźć własne metody, które będą dla niej odpowiednie. Wspomina na przykład o powtarzaniu materiału, o specjalnych aplikacjach językowych czy o metodzie zwanej gold list, która wykorzystuje pamięć długotrwałą i polega na odręcznym tworzeniu listy słówek wartych zapamiętania. Metod tak naprawdę jest wiele i Lydia zaleca, aby przejrzeć sobie kanały na Youtubie albo strony internetowe osób uczących języków obcych i zobaczyć jakie metody oni stosują (jeśli podziałały na nich to z dużym prawdopodobieństwem podziałają na nas).

Własny system – wkomponowanie nauki do codziennego życia

W dzisiejszym zapracowanym i zakręconym świecie trudno znaleźć czas na naukę nowego języka. Lydia przekonuje jednak, że można wykreować ten czas i wkomponować naukę języka do naszego życia np. można słuchać podcastów językowych jadąc do pracy, oglądać filmy na Youtubie w obcym języku podczas jedzenia śniadania czy rozmawiać w każdy wtorek przez dwadzieścia minut z naszym „językowym” przyjacielem. Ważne jest, aby stworzyć jakiś plan, nasz własny system i się go trzymać. Dzięki temu nie będziemy myśleć o konieczności znalezienia czasu na naukę, tylko ta nauka stanie się częścią naszego życia.

Cierpliwość

Lydia podkreśla, że nie jest możliwe, aby nauczyć się płynnie języka obcego w ciągu dwóch miesięcy, ale jest możliwe, aby w tym czasie znacznie poprawić jego znajomość. Bardzo ważna dla niej jest cierpliwość podczas nauki języka, i jak wiele rzeczy w życiu, również i przyswojenie języka to proces długotrwały, coś co może nam się udać, gdy będziemy stosować metodę małych kroczków.

TED – konferencje naukowe, których celem jest popularyzacja idei wartych propagowania.

 

Lubisz to? Podziel się z innymi :)

Izabela Misztal

Kucharka - amatorka, ale szef kuchni na tej stronie. Wielbicielka jedzenia, która ma nadzieję spróbować chociaż raz w życiu wszystkich potraw świata.