Skóra się zmienia

cera

Półki w drogeriach uginają się od przeróżnych kremów, które podzielone są z reguły według wieku użytkowniczki. Ostatnio przeczytałam fajną książkę, w której ekspert od pielęgnacji skóry sugeruje, aby nie kierować się wyborem kremów i innych kosmetyków na podstawie wieku, gdyż prawidłowa pielęgnacji skóry nie zależy od naszego metrykalnego wieku, ale od rzeczywistego stanu skóry, czyli od biologicznego wieku skóry. A między metrykalnym a biologicznym wiekiem może być naprawdę duża różnica.

Od czego uzależniony jest biologiczny stan skóry?

Otóż biologiczny stan skóry uzależniony jest od:

  1. stan zewnętrznej warstwy skóry
  2. ilości zmarszczek
  3. przebarwień i uszkodzeń spowodowanych słońcem albo solarium
  4. aktywności gruczołów łojowych
  5. stopnia nawodnienia naskórka

Ważne! Wybierając krem kieruj się aktualnym stanem skóry, a nie wiekiem. Może się zdarzyć nawet tak, że dla dwudziestolatki o szarej, suchej cerze najlepszy będzie krem dla czterdziestolatki z retinolem, czy dużą dawką witaminy C.

Należy pamiętać, że skóra się cały czas zmienia i nie tylko czas jest przyczyną ciągłej zmiany, a pogoda, hormony, dieta, czy stan ogólny organizmu. Dlatego nie powinniśmy się sugerować tym, że jeśli twoja skóra była cały czas mieszana, to zawsze będzie potrzebowała kosmetyków do mieszanej cery. Może się zdarzyć tak,że cera mieszana zamieni się w suchą albo tłustą, i wtedy trzeba dobrać całkowicie inne kosmetyki.

Ostatnio moja siostra zauważyła, że jej mieszana cera zamieniła się w suchą, i musiała zacząć dobierać zupełnie nowe kremy i żele.

Naprawdę warto usiąść i zastanowić się jaki mamy typ cery w danym momencie, a nie jaką miało się trzy lata temu. A najlepiej udać się do dobrego dermatologa, który prawidłowo pomoże ocenić stan naszej skóry.

Jaką masz cerę? Jakie są rodzaje cery ?- KLIK

 

Lubisz to? Podziel się z innymi :)

Izabela Misztal

Kucharka - amatorka, ale szef kuchni na tej stronie. Wielbicielka jedzenia, która ma nadzieję spróbować chociaż raz w życiu wszystkich potraw świata.