A Ty, jaką masz cerę? Rodzaje cery.

rodzaje cery

Tym postem chcę rozpocząć cykl postów o „pielęgnacji naszej skóry”. Aby nauczyć się słuchać naszej skóry i dobrać do niej odpowiednie kosmetyki, które będą skuteczne w działaniu, należy określić jaki mamy typ cery. Typ cery to podstawowy stan naszej cery uwarunkowany genetycznie. Rozróżniamy cerę: normalną, suchą, mieszaną, tłustą, wrażliwą i naczynkową. Oprócz tego przy każdego rodzaju cery mogą pojawić się niechciane problemy skórne np. trądzik (mój problem :C ), zmarszczki, odwodnienie, cienie pod oczami, łojotok, łuszczyca, przebarwienia, czy utrata jędrności, spowodowana upływem czasu.

rodzaje ceryRODZAJE CERY I ICH CHARAKTERYSTYKA

Cera normalna

Skóra pozostaje w zdrowej kondycji i nic jej „nie dolega”. Jest gładka, elastyczna, miękka i w odpowiednim kolorycie.  Posiada małe pory i jest dobrze ukrwiona, bez widocznych naczynek. Bez zaskórników i zmarszczek. Po zastosowaniu wody z mydłem  nie jest zaczerwieniona ani przesuszona. Odpowiedni demakijaż nie powoduje żadnych negatywnych zmian skóry. Celem pielęgnacji takiej skóry powinno być zachowanie jej dobrego stanu. Do okresu dojrzewania większość dzieci (bez problemów skórnych) ma cerę normalną.

Cera normalna nie nastręcza większych problemów w pielęgnacji, ale jest stosunkowo podatna  na działanie czynników pochodzących ze środowiska, takich jak  promieniowanie UV, suche powietrze, wiatr, czy też większe zmiany hormonalne.

Cera tłusta

Cera tłusta jest niestety problematyczna. Jej głównym problemem jest łojotok – nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe. Skóra się nieładnie błyszczy rano i wieczorem i jest tłusta w dotyku. Częstym problemem przy tego rodzaju cerze są wypryski. Nadmiar łoju prowadzi często do trądziku, co jest okropną zmorą zwłaszcza w wieku nastoletnim.

Trzeba też wspomnieć, że cera tłusta jest ziemista, czyli blada i poszarzała. Jest jednak pewien plus cery tłustej. Mianowicie taka skóra jest grubsza i silniejsza od innych i dzięki temu wolniej się starzeje i jest bardziej odporna na takie czynniki,jak wiatr, czy ostry mróz.

Cera mieszana

Cera mieszana, czyli podwójnie problematyczna… Najprościej mówiąc to połączenie cery tłustej (jest tłusta w strefie T, czyli czoło, nos broda) i suchej (suche policzki i skronie). Niestety ja mam właśnie taką cerę i nie jest z nią łatwo.

W pielęgnacji cery mieszanej trzeba normalizować te partie twarzy, które nadmiernie się przetłuszczają i nawilżać oraz regenerować miejsca suche, które często pozbawione są warstwy ochronnej.

rodzaje ceryCera sucha

Cera sucha to duży problem. Tego rodzaju cera przypomina suchy w dotyku pergamin, często się łuszczy, jest matowa, bywa napięta i z wiekiem ten stan się nasila. Taki typ cery potrzebuje dobrego nawilżania oraz uszczelnienia bariery lipidowej, aby skóra nie straciła elastyczności. Cera sucha to głównie geny, ale bywa tak, że osoby z normalną skórą, nagle mają cerę suchą – może ona być wynikiem złej pielęgnacji lub zaniedbania.

Cera naczynkowa

rodzaje ceryCera naczynkowa również jest problematyczna. Występują liczne pajączki i rumieńce. Jeśli Twoja skóra łatwo zmienia barwę na czerwoną, występują drobne, ale widoczne naczynka na policzkach albo w obrębie nosa, to sygnał, że Twoja cera jest płytko unaczyniona. Ten rodzaj cery jest bardzo wymagający w codziennej pielęgnacji.  Cechuje się wysoką wrażliwością. Cera naczynkowa nie jest chorobą.

Należy pamiętać, że typ naszej skóry może się zmieniać! To, że w czasach liceum miałam cerę tłustą, nie znaczy wcale, że po 30 nadal mam cerę tłustą. Właściwie teraz mam cerę mieszaną z tendencją do trądziku i dobieram produkty kosmetyczne pod tym kontem.

Lubisz to? Podziel się z innymi :)

Izabela Misztal

Kucharka - amatorka, ale szef kuchni na tej stronie. Wielbicielka jedzenia, która ma nadzieję spróbować chociaż raz w życiu wszystkich potraw świata.