Jak się nie przejmować opinią innych.

jak się nie przejmować

Kiedyś wpadłam na taki cytat Lao Tzu, chińskiego filozofa „Przejmuj się tym co myślą o tobie inni ludzie, a już na zawsze będziesz ich więźniem”

Dokładnie i starannie ubieramy się do pracy albo szkoły, żeby mieć pewność, że wyglądamy dobrze w oczach innych.

Wstawiamy na Facebooka jedno selfie z pośród dwudziestu, które zrobiliśmy, żeby mieć pewność, że spodoba się innym.

Przejmujemy się każdą drobną uwagą naszych współpracowników.

Żyjemy w myślach i głowach innych ludzi, a to sprawia, że jesteśmy nieautentyczni i czujemy się źle we własnych ciałach. Żyjemy tak, żeby spodobać się innym, a nie nam samym.

To wszystko sprawia, że czujemy się niewystarczająco dobrzy. Wydaje się nam, że jesteśmy niewystarczająco lubiani, niewystarczająco mądrzy i niewystarczająco ładni. A najgorsze jest to, że czujemy się tak cały czas.

A nie lepiej po prostu przestać się przejmować opinią innych ludzi?

jak się nie przejmowaćPrawda jest taka, że opinia innych ludzi, to tak naprawdę nie nasza sprawa. Tylko ich!! Ich opinie nie mają z nami i naszym życiem nic wspólnego. Ich opinie powstają na bazie tego, co oni lubią, jak się wychowali, co uznają za stosowne, brzydkie, ładne, jak patrzą na świat i drugiego człowieka.

Przypominam sobie wykład pewnej charyzmatycznej, ale nieco „dziwacznej” pani profesor o mocnych i kontrowersyjnych poglądach. Pełna sala (około 300 studentów) i każdy z tych studentów miał jakąś opinie na jej temat. Jedni byli zachwyceni jej strojem i osobowością, inni czuli się zdegustowani, a jeszcze inni zaintrygowani. Jedni uznali to za najlepszy wykład na jakim byli, a inni za zdecydowanie najgorszy. Jedni uznali ją za niezwykle mądrą postać, inni za cytuję „idiotkę”. Myślę, nawet, że wykładowczyni doskonale zdawała sobie sprawę z przeróżnych opinii na swój temat, ale nie wydawała się w ogóle nimi przejmować. Gdyby starała się zadowolić wszystkich straciłaby całą swoją barwną osobowość i byłaby kolejną nieco znudzoną i nieco przygaszoną panią profesor.

Ok, ale co zrobić, aby przestać przejmować się opinią innych?

1. Znaj swoją wartość – myślę, że jest to najtrudniejsze wyzwanie, ale warto na chwilę zamknąć oczy i zastanowić się nad tym, jak cenni jesteśmy dla świata i bliskich.

2. Zajmij się sobą – tak naprawdę najważniejszymi osobami o której powinniśmy myśleć jesteśmy my sami. Co myślisz i co robisz są jedynymi rzeczami nad którymi masz kontrolę. Nie kontrolujesz myśli ani słów innych ludzi.

3. Staraj się mieć kontrolę nad swoimi emocjami – spróbuj odnieść się racjonalnie do opinii innych na swój temat i pamiętać, że to ich sprawa, a w żadnym wypadku nie twoja.

4. Pamiętaj, że to co robisz, jak żyjesz i co myślisz jest wystarczające. 

5. Pamiętaj, że każdy popełnia błędy i nie warto wszystkiego brać śmiertelnie poważnie. Zarówno Ty, jak i otaczający i oceniający nas non stop ludzie popełniają błędy. Dlatego warto brać wszystko z lekkim przymrużeniem oka.

 

 

 

 

 

 

 

Lubisz to? Podziel się z innymi :)

Izabela Misztal

Kucharka - amatorka, ale szef kuchni na tej stronie. Wielbicielka jedzenia, która ma nadzieję spróbować chociaż raz w życiu wszystkich potraw świata.