Co najbardziej niszczy skórę?

co niszczy skórę

Nasza skóra nie ma naprawdę łatwo we współczesnym świecie, bo zewsząd czyhają na nią niebezpieczeństwa, z którymi średnio sobie radzi. A więc jakie czynniki wpływają na to, że nasza skóra szybciej się starzeje i „psuje” od środka?

DSC_4813 (2)CO NAJBARDZIEJ NISZCZY SKÓRĘ?

SŁÓNCE

Słońce dla naszej skóry jest prawdziwą udręką. Niby cieszymy się piękną opalenizną, ale tak naprawdę skóra przeżywa katusze. Gdy się opalamy w naszej skórze dochodzi do uszkodzenia DNA, które po jakimś czasie objawiają się zmarszczkami i nieestetycznymi przebarwieniami. Oczywiście, gwałtownie wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwór skóry.

Stosowanie na co dzień kremu z odpowiednim filtrem to podstawa i warunek konieczny, aby ochronić naszą skórę przez promieniowaniami ultrafioletowymi. Niestety, wciąż niewielki procent ludzi w ogóle myśli o stosowaniu tego rodzaju kremów. Dermatolodzy zalecają stosowanie na twarz kremu z filtrem co najmniej SPF 30 i to przez okrągły rok, również zimą.

STRES

Ile razy zdarzyło mi się tak, że przed ważnym wydarzeniem, z reguły stresującym zaczęły wyskakiwać mi niechciane pryszcze, z reguły w najbardziej widocznym miejscu? Trudno zliczyć.

Okazuje się, że stres uruchamia procesy zapalne powodujące wyskakiwanie krostek, pryszczy, zaczerwienienia, czy po prostu sprawia, że skóra staje się bardziej wrażliwa. Również stres powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej, co skutkuje nadmierną produkcją sebum – a tutaj już rzut beretem od powstania pryszczy, czy okropnych zaskórników.

BRAK DEMAKIJAŻU

Brak demakijażu i kładzenie się spać w pełnym makijażu to prawdziwa zbrodnia na naszej skórze. Sen to czas, w którym następuje proces odnowy skóry. Makijaż nie pozwala skórze „oddychać”, podkład i puder zatykają pory, w których gromadzi się brud.

Myślę, że każda kobieta jest w stanie znaleźć te kilka minut na dokładny demakijaż, a jeśli nie, to polecam specjalnie chusteczki do demakijażu, które poradzą sobie z makijażem w dosłownie kilkanaście sekund.

BRUD i ZANIECZYSZCZONE POWIETRZE

Podobno, według badań istnieje duży związek pomiędzy zanieczyszczonym powietrzem a pogarszającym się stanem naszej skóry. Powietrze w miastach, zwłaszcza zimą jest tak złe, że przyczynia się do powstawania stanów zapalnych skóry np. trądziku, czy egzemy.

Procesy powstawania wolnych rodników (które wpływają negatywnie na organizm) przyspieszają wdychane wraz z powietrzem spaliny. Warto więc sięgnąć po bogate w antyoksydanty kremy, które mogą uratować skórę przez zniszczeniem.

CUKIER

Cukier, zwłaszcza biały nie ma zbyt dobrej prasy i niestety są ku temu powody. Jeśli często karmimy nasz organizm białym cukrem, to dochodzi w nim do tak zwanej glikacji. Podczas procesu glikacji ulegają zniszczeniu główne białka podporowe skóry, czyli elastyna i kolagen (które zapewniają młody wygląd skóry), co przyczynia się do powstawania zmarszczek. Dodatkowo cukier może również powodować wypryski, zwłaszcza u osób  o cerze skłonnej do trądziku.

Zapraszam do odwiedzenia strony promującej książkę „Tożsamość wroga” – KLIK

książka młodzieżowa

Lubisz to? Podziel się z innymi :)

Izabela Misztal

Kucharka - amatorka, ale szef kuchni na tej stronie. Wielbicielka jedzenia, która ma nadzieję spróbować chociaż raz w życiu wszystkich potraw świata.

  • Jak dla mnie papierosy powinny się znaleźć na szczycie tej listy.